BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 12916278
nr 1291 6278
Ljusstakar
Ett par, nysilver, nyrokoko. Höjd: 18 cm
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
måndag 25 november 2019
kl 20:01:27
25/11 17:57:57
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.